Chociaż wiele osób wie o istnieniu takiej substancji jak piana montażowa, mało kto ma pojęcie, czym tak naprawdę jest i do czego służy. Produkt ten pojawia się w zasadzie przy każdym dużym remoncie i przy każdej budowie domu. Poniżej dokładniej przedstawimy sposób jego działania i podstawowe zastosowania.
Pianka – specjalista od wszystkiego
Pianka montażowa, najprościej mówiąc, służy do uszczelniania prawie wszystkiego, co da się uszczelnić na budowie. Przede wszystkim wykorzystuje się ją przy montażu okien, aby uszczelnić szczeliny między ramą a ścianą. Pianka jest też stosowana z tego samego powodu podczas mocowania ościeżnic drzwi. Swoje zastosowanie ma również jako izolacja przy kładzeniu różnych instalacji w domu, głównie wodno-kanalizacyjnych. Dzięki swoim właściwościom izolacyjnym świetnie nadaje się jako warstwa wygłuszająca, a nawet termiczna. Dlatego też często pianka jest uzupełnieniem płyt docieplających. Dodatkowo pianki montażowe są odporne na działanie pleśni, grzybów, bakterii i mikroorganizmów. Są również trudnopalne, a więc dają względne bezpieczeństwo.
Czym jest?
Pianka pieni się dzięki skomplikowanym procesom chemicznym. Jej podstawowe składniki to metylodifenylodizocyjanian i alkohol wielowodorotlenowy. Na rynku dostępne są pianki jedno- i dwuskładnikowe, które odrobinę różnią się swoimi właściwościami i czasem zasychania. Pianki jednoskładnikowe wymagają dużej wilgotności powietrza, aby zaszła reakcja spienienia i poprawnego zaschnięcia. Zwykła pianka powinna być stosowana w temperaturze pokojowej, aby nie straciła swoich właściwości. Jednak można kupić również specjalistyczne pianki do stosowania w niskich temperaturach. Pianki są neutralne wobec farb czy tynków, nie ma więc zagrożenia, że spowodują jakieś odbarwienia lub zacieki. Można je nakładać na prawie każdy rodzaj powierzchni, gdyż są niezwykle przyczepne. Wyjątkami są m.in. powierzchnie z teflonu czy silikonu.